logo

Anestezi ve Reanimasyon

Bölümlerimiz / Anestezi ve Reanimasyon
Anestezi ve Reanimasyon
$department->title

Anestezi, çoğunlukla cerrahi müdahalelerden önce uygulanan, bedenin tümünün ya da belli bir bölümünün ağrıya duyarsız hale gelmesini sağlayan işleme verilen addır. 

Vücudumuz, beyin ve omuriliğimizle bağlantılı milyarlarca sinir hücresinin oluşturduğu bir iletişim ağına sahiptir. Bu ağ ile beynimize dış dünyadan sürekli değişen sinyaller iletilir. Beyinde ise bu sinyaller incelenerek duygu, algı, düşünce veya hareket olarak yorumlanır. Lokal, bölgesel ve genel olarak uygulanan anesteziyle ağrı sinyalleri belli noktalarda durdurularak beynin ağrıyı algılaması engellenir. 

Beynimizi ana santral, vücudumuzdaki sinir ağını telefon kabloları, ağrıya yol açan vücut bölgesini de telefon aygıtı olarak kabul edebiliriz. Lokal anestezide, telefon aygıtı fişten çekilerek, bölgesel anestezide o bölgenin bağlı olduğu kabloların bağlantıları kesilerek, genel anestezide ise santral memuru olarak kullanılan ilaçlarla, santralin geçici bir şekilde devre dışı bırakılarak sinyalin beyne iletilmesi, dolayısıyla ağrının algılanması engellenmiş olur. Sonuç olarak anestezi, her türlü cerrahi girişimin, vücudun tüm dengeleri fizyolojik sınırlar içinde tutularak yapılabilmesini sağlayan bir konfordur. 

"Anestezi Uzmanlığı", altı yıllık tıp fakültesi eğitiminin ardından en az dört yıl daha süren, anestezi, yoğun bakım ve ağrı konularında odaklanılan bir süreç sonrasında kazanılır. İhtisas döneminde anestezi hekimi, anestezi uygulamalarının yanı sıra, yoğun bakım, ağrı tedavisi, travma, iç hastalıkları, kardiyoloji ve farmakoloji konularında da yoğun eğitim alır. Anestezi uzmanının sorumlulukları üç ana başlık altında toplanabilir. İlkini, ameliyat öncesinde hastanın değerlendirilerek cerrahiye hazırlanması şeklinde tanımlayabiliriz. Diğer iki sorumluluk ise; ameliyat sırasında hastanın tüm vücut göstergelerinin normal sınırlar içinde tutularak anestezi uygulamasının yapılması ve gereken tıbbi tedavinin verilmesi ile ameliyat sonrasında hastanın ağrısız ve konforlu bir süreç geçirmesinin sağlanmasıdır. 

Anestezi uygulaması başlamadan önce kalp atım hızı ve ritmi, kan basıncı, vücut oksijeni, solunum sayısı gibi yaşamsal işlevleri gözlenen hasta, tüm ameliyat süresince anestezi uzmanı tarafından her an izlem altındadır. Anestezinin devamlılığı için sürekli olarak ilaç ve doz ayarlaması yapan anestezi uzmanı, aynı zamanda çeşitli uygulama ve tedavilerle, anestezi-cerrahi girişim-stres nedeniyle anlık etkilenmeler gösterebilen tüm vücut işlevlerini de fizyolojik sınırlar içinde tutar.  

Randevu Al