logo

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Son Yazılar / Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Diyetisyenimiz Ercan KAPLAN “Diyabet Hastaları ve Oruç” hakkında önemli bilgiler verdi ve önerilerde bulundu;

Bir diyabetli oruç tutmayı istiyorsa öncelikle Hekiminden veya Diyetisyeninden danışmanlık alarak tutup tutmayacağına karar vermeli. Çünkü her diyabetli oruç tutamaz. Unutmayın ki şeker düşmesi şekerin yükselmesinden çok daha büyük tehlikeler arz edebilir.

Eğer hekiminiz tutmanızın uygun olduğunu düşünüyor ise asla sahur atlanmamalıdır. Sahurda kahvaltı tarzında beslenmeli, mutlaka iki dilim çavdar ya da kepekli, çok tahıllı ekmek, az tuzlu ya da tuzsuz peynir ve zeytin (tuz susatır) ve yumurta yenmelidir. Kahvaltıda mutlaka az miktarda yeşillik, domates, salatalık, biber, havuç, turp gibi zengin bir salata menüsü olmalıdır. Glisemik indeksi düşük, uzun süreli tok tutan kuruyemiş grubu besinler alınabilir(ceviz ve çiğ badem), meyve kan şekerini yükseltebileceği için alınmamalı ya da sınırlı alınmalıdır. Bol su tüketmek çok önemlidir.

Kan şekerini dengede tutabilmek adına niyetlenmeden önce tarçınlı süt içmek faydalı olabilir.

İftarda su ile orucu açıp iki adet kuru meyve yiyerek kan şekerini dengelemelisiniz. Sonrasında çorba için sofradan kalkınız, 15-20 dk ara veriniz. 15-20 dk sonra çok ağır olmayan bir akşam yemeği yiyiniz. Teravihten önce bir küçük meyve veya haftada bir onun yerine sütlü tatlı yiyebilirsiniz. Teravihten sonra bir şişe maden suyu içip peşinden de bir kase yoğurt yiyip yatınız.

İftar ile sahur arası en az 2 lt su içmeye çalışınız. 

NOT: Verilen bu bilgiler genel bilgilerdir, o nedenle her bireyin diyetinin kendine özel olduğunu unutmayıp, diyetisyeninizden danışmanlık alınız.